Zasnova ravne strehe predstavlja estetski odmik od tradicionalne dvokapne strehe, vendar mora biti izbira varna in praktična. Najpogostejša vrsta ravne strehe je tista, ki združuje toplo izolacijsko plast s snopom, ki ščiti pred razpadom zaradi zračnih tokov, bolj znane kot hladne ravne strehe.
Topla strešna konstrukcija je sodobna metoda gradnje ravne strehe in je prednostna, kjer je to mogoče. Govori se o izolacijski plasti med špirovci in stebri. Izolacija se nanese v isti plasti kot preostala konstrukcija, običajno v sloju betona ali opeke. To zagotavlja, da je temperatura vašega podstrešja skladna z drugimi deli objekta, kot so stene, tla, stropi, okna itd.
Prava ravna streha uporablja sistem, nagnjen od vrha do dna, da nežno nadzoruje pretok vode iz cevovodov, povezanih s strešnimi odtoki, stenami ipd. Ravna streha ima precej nižji naklon kot običajna streha, vendar še vedno prenaša vodo čez rob v žlebove in odtoke. Naklon nagiba se lahko razlikuje, zato je ranva streha dobra izbira za hišo z veliko prostora in visoko stopnjo izolacije.
Osnovna konstrukcija ravne strehe se začne s polaganjem strešnega lesa. Sem spadajo tramovi, ki vsebujejo primerno membrano, ki zmanjšuje nevarnost kondenzacije, in izolacijo, ki preprečuje izgubo toplote. Za dodatno stabilnost se lahko uporabijo jekleni tramovi, vgrajeni v steno, na katere se položi strešni les. Ta vrsta konstrukcije zagotavlja stabilno strukturo in se priporoča pri ravnih strehah, saj dodatno ojača strukturo same stavbe.
Naraščajoči trend gradnje ravnih streh v zadnjih letih je, da se nivo strehe zmanjša na minimum, še posebej, če je streha zasnovana tako, da zagotavlja izolacijo nad nosilno konstrukcijo. Ta praksa je nezaupljiva, saj toplotna izolacija strešne kritine poveča nevarnost kondenzacije.