Search
Close this search box.

Sestava in izdelava ravne strehe

Klemaks Gradnje d.o.o. je specializirano za ravne in zelene strehe, ki so danes prisotne pri večini novogradenj.  Novogradnje so ponavadi primerno oblikovane in naravnane energetsko varčno in trajnostno.  Prav takšno pa je danes tudi prostorsko načrtovanje.

Sestava zelene strehe je večplastna. Sestavljena je iz naslednjih plasti: podkonstrukcija, strešna izolacija (ustrezna termo in hidroizolacija zelene strehe), drenažna plast, filtrska plast in protikoreninska zaščitna plast ter vegetacijska plast.

Sestava ravne strehe na hitro

  • zaščitni sloj (npr.  prani prodec),
  • filtrski sloj (npr. polipropilenski filc),
  • dodatna toplotna izolacija, s katero zagotovimo primerne bivalne pogoje in temperaturo tudi v notranjosti,
  • pred dežjem, snegom in drugim vdiranjem vlage nas varuje hidroizolacija,
  • sledi plast toplotne izolacije (stiropor),
  • parna zapora,
  • hladen bitumenski prednamaz ter naklonski beton,
  • na vse to pa položimo končno konstrukcijo.

Ozelenitev ravne strehe

Ekstenzivna ozelenitev

Prerez obrnjene ekstenzivno ozelenjene strehe
Prerez tople ekstenzivno ozelenjene strehe

Pri ekstenzivni ozelenitvi strehe je potrebno manj nanosa substrata /10 cm/  in za ozelenitev se uporabljajo manj zahtevne in bolj trpežne rastline, ki ne potrebujejo posebne in stalne nege.

Razen nižjih stroškov je za vzdrževanje potrebno tudi malo časa. Gnojenje enkrat do dvakrat na leto in odstranjevanje plevela spada med vzdrževanje tovrstne zasaditve.

Intenzivna ozelenitev

Prerez obrnjene intenzivno ozelelnele strehe
Prerez tople intenzivno ozelenele strehe

Intenzivnost ozelenitve na strehah je odvisna od načrtovane množine rastlin in bujnosti njihove vegetacije. Zato se vnos rastlinskega substrata/sadilne zemlje/ proporcionalno poveča – dvakratni sloj , od 20 do 40 cm nanosa na predpisane sloje izolacije.

Seveda je intenzivnost tovrstne zasaditve primerljiva s klasičnim vrtom tako po estetiki in blagodejnemu vplivu pri preživljanju prostega časa in počitku na takšni zeleni strehi.

Razen nižjih in višjih trav je možna zasaditev tudi z grmovnicami in manjšimi drevesi, s katerimi pa ne smemo pretiravati. Rastlinje vas bo od zgodnje pomladi do pozne jeseni vabilo na zrak  in vas razveseljevalo z živopisnimi barvami.

Želite več nasvetov?

Ravne strehe

Spoznajmo ravne strehe

Zasnova ravne strehe predstavlja estetski odmik od tradicionalne dvokapne strehe, vendar mora biti izbira varna in praktična. Najpogostejša vrsta ravne strehe je tista, ki združuje toplo izolacijsko plast s snopom, ki ščiti pred razpadom zaradi zračnih tokov, bolj znane kot hladne ravne strehe. Topla strešna konstrukcija je sodobna metoda gradnje ravne strehe in je prednostna, kjer je to mogoče.

Preberi več »
Ravne strehe

Sestava in izdelava zelenih streh

Klemaks Gradnje d.o.o. je specializirano za ravne in zelene strehe, ki so danes prisotne pri večini novogradenj.  Novogradnje so ponavadi primerno oblikovane in naravnane energetsko varčno in trajnostno.  Prav takšno pa je danes tudi prostorsko načrtovanje.

Preberi več »
Zelene strehe

Ravna zelena streha, da ne in kaj lahko na njej posadim?

Vsaka streha je drugačna in vsak zeleni profil strehe se lahko razlikuje po višini in konstrukciji, na splošno pa morajo biti strešne rastline bolj odporne od tistih, ki rastejo na tleh. Ozelenitev strehe bo šla skozi naravni cikel nasledstva, rastline, ki najbolje ustrezajo lokalnemu podnebju, bodo najbolj prevladujoče. Svetujemo uporabo rastlin, ki naravno rastejo v vašem okolju.

Preberi več »